روستای نظرآقا-نظرآقا سلام

این شاعر بزرگ و توانا که 30 سال وقت صرف کرد تا شاهنامه رو خلق کند در تقویم رسمی ایران 25 اردیبهشت ماه را بنام او نام گذاری کرده اند. به همین مناسبت جا دارد یادی کنیم از شاعر محلی روستای نظرآقا که در ز

عنوان بنر

نیازمندی ها

تبلیغات 1 تبلیغات 2  3تبلیغات

مطالب پیشنهادی

بمناسبت بزرگداشت روز فردوسی یادی کنیم از مرحوم کرم قاسم شاعر نظرآقایی + تصاویر

  • 19:46
  • 443  بازدید

این شاعر بزرگ و توانا که 30 سال وقت صرف کرد تا شاهنامه رو خلق کند در تقویم رسمی ایران 25 اردیبهشت ماه را بنام او نام گذاری کرده اند. به همین مناسبت جا دارد یادی کنیم از شاعر محلی روستای نظرآقا که در زیر از او بیشتر می خوانیم:

کرم قاسمی فرزند قاسم در روستای نظراقا از توابع بخش سعدآباد چشم به جهان هستی گشود.
وی همانند تمام هم سن و سالان خویش از نعمت سواد برای خواندن و نوشتن محروم بود اما استعداد و ذوق نهانی که در وی وجود داشت اشعاری از جنس دوبیتی ، طنز و فکاهی گرفته تا غزل را برای هم ولایتی های خودش می سرود.

کرم قاسمی
مرحوم کرم قاسمی که بیشتر مردم روستا او را بنام شاعر می شناختند در سرودن شعر برای کشاورزان درحال کار، و مجلس نشینان در مهمانی ها و محافل مختلف شعر های دلنشین و زیبایی محلی می سرود که ضمن ایجاد شور به آن جمع، شادی را برای حاضرین به ارمغان می آورد.
مرحوم قاسمی که احترام و جایگاه خاصی در بین مردم داشت بلافاصله بعد از دیدن موضوعی اجتماعی و غیره قریحه شعر گفتنش گل میکرد و با سرودن اشعاری زیبا همه را به وجدمی آورد.
اشعارش بیشتر جنبه انتقادی، در لفافه شکواییه از ظلم و جور زمانه ای که درش می زیست داشت. و در این قالب بیشتر میتوانست خواست خود و مردم را بیان کند.
مردم روستا به محض دیدن مرحوم قاسمی در محافل عمومی و خصوصی و یا در محل باغها و باغچه ها از ایشان درخواست می کردند برایشان شعر بگوید که او هم دریغ نمیکرد و همه را مشغول و سرگرم اشعار محلی و دلنشین خود میکرد. بطوری که خستگی کار از جسم همه زدوده میشد. اما حیف و صدحیف که کسی نبود آثارش را مکتوب کند. اشعاری که فقط در یادها و در سینه برخی افراد به یادگار مانده است.
مرحوم کرم قاسمی که کار و پیشه اش کشاورزی بود، سرانجام در پنجم مهرماه 1363 دار فانی را وداع گفت و در آرامگاه ابدیش (پیرمختک) به خاک سپرده شد.

کرم قاسمی

کرم قاسمی
این اشعاری که در زیر می خوانید، روایت اتفاقات دوران مدرسه مابین یک دانش آموز و معلمش در نظرآقاست که مرحوم قاسمی به زیبایی آن را در قالب شعر سرود است:

نیم شاعرولی هستم غلامت
رسانم ازدل وجان من سلامت

ّیک روزفرزندخودکرده حکایت
به روی گلگی کرده شکایت

بگفتاچون معلم زدبگوشم
به صبربرده قراروصبروهوشم

بگفتاصورتم شدارغوانی
بگفتم چوب خورتا قدردانی

زده برمغزمن باچوب وتخته
اگر این است پدرجون کارسخته

بگفتازحمت من چون به بادِ
به این خفت نمی خواهم سوادِ

گرفته هردودستی چون گلویم
برای تو پدرجان من بگویم

بکن بازیردستت مهربانی
گهی ترس وگهی شیرین زبانی

بتوباشدرضازهراوحیدر
به حیدربتوباشدر ضامحشرپیامبر

تمام روزوشب باشی فرحناک
قسم دادم به حق ایزد پاک

توراخوش باش ای مردنکونام
سلام من بتوای نیک فرجام

تهیه و تنظیم: حیدر رضانیامطالب مرتبط:

1) مديريت، نظراتي که حاوي توهين ، هتاکي ، افترا و مسخره کردن شخص يا گروهي باشد را منتشر نخواهد کرد.
2) نظرات تبليغاتي ( معرفي سايت هاي تبليغاتي ) درخواست تبادل لينک منتشر نخواهد شد
3) لطفا جهت بوجود نيامدن مسائل حقوقي از نوشتن نام مسئولين و شخصيت ها تحت هر شرايطي خودداري نمائيد.
4) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.

کد امنیتی رفرش

برترین های نظرآقا سلام

هیئت های مذهبی روستای نظرآقا

گالری تصاویر

درباره ما

نظرآقا سلام

سایتی که در پیش روی شما قرار گرفته(نظرآقا سلام) سایت رسمی نظرآقا(مرکز دهستان زیرراه) است این سایت در شهریور ماه 1391 و با هدف خدمت و اطلاع رسانی به مردم شریف مرکز دهستان زیرراه و انعکاس مشکلات نظرآقا به مسئولین بخش، شهرستان و استان طراحی شده است. و برای چنین هدفی همواره در تلاش هستیم تا خدمات سایت را گسترش دهیم. این امر محقق نمیشود، جز با همت بلند و همکاری صمیمانه شما عزیزان. از سروران دلسوز خواهشمندیم تا در رفع نواقص و بالندگی این جریان و حرکت منت گذارده و مدیران این سایت را یاری رسانند.