روستای نظرآقا-نظرآقا سلام

  نظرآقا سلام _ در بسیاری از فرهنگ‌های قدیمی استان بوشهر الخصوص در بین مردمان ساده دل روستایی راجع به ناپدید شدن ماه، داستانها و افسانه هایی نقل می کردند که امروز شنیدن آن میتونه برای نسل ا

عنوان بنر

نیازمندی ها

تبلیغات 1 تبلیغات 2  3تبلیغات

مطالب پیشنهادی

افسانه‏ عجیب و غریبی از ماه‌گرفتگی که در زمان قدیم بین مردم نظرآقا نقل بود

  • 23:01
  • 305  بازدید

 

نظرآقا سلام _ در بسیاری از فرهنگ‌های قدیمی استان بوشهر الخصوص در بین مردمان ساده دل روستایی راجع به ناپدید شدن ماه، داستانها و افسانه هایی نقل می کردند که امروز شنیدن آن میتونه برای نسل امروزی جالب باشه.
روستای نظرآقا از توابع بخش سعدآباد استان بوشهر از جمله مردمانی بودند که نقل افسانه ساختگی در بین آنها مرسوم بوده است که در این جا این افسانه را میخوانید:

مردم روستای نظرآقا به پدیده ماه گرفتگی می گفتند: ماه گرفتی یا (ماه گهرسی)
اعتقاد داشتند که جانور قوی هیکل و پرقدرت همانند پلنگ با درگیرشدن با ماه آن را مغلوب و ناپدید می کند. آنان بر این باور بودند که تا زمان کشتی این دو و پیروز شدن ماه باید با کوبیدن تبل و دهل، زن و مرد،کوچک و بزرگ حتی تا سحرگاهان به حمایت از ماه بپردازند.
زنان و مردان آن زمان با سر دادن و هیاهو  میگفتن:
سویل پلنگی ماهه ول که تا بیا ...
غوره پلنگی ماه ول که تا بیا ...
از دیگر اعتقادات مردم در آن لحظه این بود که زنان حامله نباید از خونه بیرون بیایند، چرا که اگر بیرون بیایند و در زیر نور ماه قرار بگیرند در یک قسمت بدن فرزندشان خال بزرگی بعد از دنیا آمدن پدیدار خواهد شد.


تهیه و تنظیم: حیدررضانیامطالب مرتبط:

1) مديريت، نظراتي که حاوي توهين ، هتاکي ، افترا و مسخره کردن شخص يا گروهي باشد را منتشر نخواهد کرد.
2) نظرات تبليغاتي ( معرفي سايت هاي تبليغاتي ) درخواست تبادل لينک منتشر نخواهد شد
3) لطفا جهت بوجود نيامدن مسائل حقوقي از نوشتن نام مسئولين و شخصيت ها تحت هر شرايطي خودداري نمائيد.
4) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.

کد امنیتی رفرش

برترین های نظرآقا سلام

هیئت های مذهبی روستای نظرآقا

گالری تصاویر

درباره ما

نظرآقا سلام

سایتی که در پیش روی شما قرار گرفته(نظرآقا سلام) سایت رسمی نظرآقا(مرکز دهستان زیرراه) است این سایت در شهریور ماه 1391 و با هدف خدمت و اطلاع رسانی به مردم شریف مرکز دهستان زیرراه و انعکاس مشکلات نظرآقا به مسئولین بخش، شهرستان و استان طراحی شده است. و برای چنین هدفی همواره در تلاش هستیم تا خدمات سایت را گسترش دهیم. این امر محقق نمیشود، جز با همت بلند و همکاری صمیمانه شما عزیزان. از سروران دلسوز خواهشمندیم تا در رفع نواقص و بالندگی این جریان و حرکت منت گذارده و مدیران این سایت را یاری رسانند.